» Blog » Jeszcze parę słów o MFKiG’09
08-10-2009 16:31

Jeszcze parę słów o MFKiG’09

W działach: Komiks, Konwenty | Odsłony: 3

Jeszcze parę słów o MFKiG’09
Na końcu notki konkurs dla tych, którzy nie dotarli w tym roku do Łodzi. W ramach grafiki przedstawiam kompilację wybranych vlepek, które można było znaleźć na terenie całej imprezy (głównie w toaletach). Bardzo fajny pomysł autorstwa Roberta Trojanowskiego. 20. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi za nami. Siódmy, na jakim byłem. Czwarty, z którego pisałem relację (tym razem wspólnie, nakręcony na nią przez beacona) i trzeci, na którym mocniej angażowałem się w to, co się na nim działo. W mojej ocenie był to organizacyjnie i wizerunkowo najlepszy z łódzkich festiwali. Nawet jeśli zabrakło megagwiazdy pokroju Moebiusa czy Manary, różnorodność pozostałych nazwisk i ich międzynarodowy skład w pełni to zrekompensował. Część rzeczy, jak np. oprawa gali finałowej, zostało dopicowanych tak, że teraz trzeba się będzie nastarać, by nie spaść z tego poziomu. Czy wciąż coś można zmienić na lepsze? Tak. Choćby dlatego, że – moim zdaniem – MFK doszedł do ściany. Co można zmienić stosunkowo łatwo:
  • Z uporem maniaka będę powtarzał: przynajmniej jedna kobieta z urzędu w jury konkursu na krótką formę komiksową.
  • Z uporem ex-organizatora konwentów dla fanów RPG i fantastyki zacytuję sam siebie sprzed roku. Argumenty pasują jednak do tej edycji jak ulał: "Nie istnieje tradycja współtworzenia festiwalu przez fandom. Może takie spotkania jak tegoroczny panel o Batmanie to sygnał dla organizatorów, by stworzyć nowy, trzeci blok, który w całości tworzyliby 'fani dla fanów'?" Wystarczy znaleźć jedną osobę, która zbierze – na początek – do 15 chętnych. Tym chętnym wystarczy oddać jedną salę. I niech działają.
  • Chyba zrezygnowałbym z koncertów na zakończenie festiwalu. Publikę na Żelaznej Bramie (bardzo fajny koncert zresztą) można było policzyć na palcach trzech rąk. Niewiele więcej osób przyciągnęli CKOD (do tego pod scenę zabawę psuł wszystkim jakiś debil). Hasło "zagrają u nas Rolling Stonesi!" brzmi fajnie, ale w realu zainteresowanie wydarzeniem jest zerowe, bo ludzie wolą gadać przy piwie.
  • Wydłużyć festiwal. Wiadomo, że trudno będzie o konwent cztero czy pięciodniowy. Nie do końca rozumiem, dlaczego skasowano zupełnie piątek, który sprowadzał się tylko do imprezki integracyjnej (skądinąd bardzo sympatycznej). Oficjalne otwarcie wystawy konkursowej to zawsze była dobra chwila, by w spokoju przeczytać wszystkie prace, a także podkreślenie rangi konkursu.
Dlaczego festiwal doszedł do ściany? Powinienem powiedzieć raczej: do wielu ścian należących do Łódzkiego Domu Kultury. Pora spojrzeć prawdzie w oczy: ta lokalizacja słabo nadaje się na organizację czegokolwiek, co ma wyglądać jak jedna spójna impreza. Labirynty korytarzy (sam kierowałem parę osób na wystawę konkursową), oddalone od siebie sale programowe, brak atmosfery w budynku (o ile nie gadało się z znajomymi w bufecie). Ten klimat łatwiej było znaleźć na giełdzie, w otwartej przestrzeni. Nie wiem, czy to realne lokalowo, ale może nad przestrzenią giełdy w Textilimpeksie jest jakieś wolne do zagospodarowania piętro? Może dałoby się w ŁDK zostawić centrum dowodzenia (tu także można robić wywiady czy konferencje dla prasy), a samą część spotkaniowo-giełdową zrobić tuż obok, po drugiej stronie ulicy? Konkurs ku czci Polskiego Dnia Darmowego Komiksu Jedną z fajnych inicjatyw, jakie swego czasu ruszyły w okolicach festiwalu, jest pomysł Pawła 'Timofa' Timofiejuka. Szkoda, że PDDK, wzorowany na popularnym za oceanem Free Comics Day, nie stał się popularny w naszym kraju. Mam nadzieję, że Timof się nie zrazi, a pozostali wydawcy kiedyś dołączą do tego miłego przedsięwzięcia. Ja w każdym razie, podobnie jak rok temu, popromuję akcję na własną rękę. Na MFKiG wydębiłem od wydawców po kilka egzemplarzy darmowych occasionali. Zebrało się ich na trzy pakiety nagród.
  • I nagroda: komiksy Muchy (od Timofa), Pogaduszki Pana Gruszki (od Dolnej Półki) oraz Indiańska próba (od Ongrysa) plus oficjalna torba festiwalu.
  • II nagroda: Muchy i Indiańska próba.
  • III nagroda: Muchy.
Aby zgarnąć jeden z pakietów, należy jak najszybciej w komentarzu poniżej zwięźle napisać dlaczego żałuję, że nie było mnie na MFKiG w Łodzi? Czas start.

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

kendo
    Dlaczego żałuję, że nie było mnie na MFKiG w Łodzi?
Ocena:
0
Żałuję że nie byłem na spotkaniu o twórczości Willa Eisnera. A na samym festiwalu byłem:)
08-10-2009 18:24
~kierpic

Użytkownik niezarejestrowany
    Dlaczego żałuję, że nie było mnie na MFKiG w Łodzi?
Ocena:
0
Żałuję, bo stoisk Timofa, Ongyrysa i Dolnej Półki nie odwiedziłem i dlatego że zaraz po dymisjach w rządzie, jest to najczęściej komentowane wydarzenie w kraju. A oprócz tego tylko ja tam chyba nie byłem.
08-10-2009 19:02
~badday

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+4
dlaczegożałuję,żeniebyłomnienaMFKiG wŁodzi?
08-10-2009 20:28
Repek
    @badday
Ocena:
0
Jedna nagroda na pewno dla Ciebie. Która? Się okaże.

Czekam na kolejne zgłoszenia. :)

Pozdrówka!
08-10-2009 20:30
~ŁukaszM

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Żałuję, bo zamiast bywać na spotkaniach z twórcami, stać w kolejkach po autografy leżałem chory w łóżku. Najgorsze jest rozłożenie się (angina) na dwa dni przed konwentem. Żałuję zmarnowanej okazji, następna będzie dopiero w przyszłym roku.
08-10-2009 20:31
Pharas
   
Ocena:
0
To oczywiste. Ponieważ ominęła mnie okazja poznania repka. ;)

No a poza tym, to jeszcze nigdy nie byłem na MFK a to przecież najważniejsza impreza w roku. Jakoś tak się złożyło. Trochę wstyd. ;)
08-10-2009 21:31
Andman
   
Ocena:
0
Ja nic takiego napisać nie mogę. Byłem na festiwalu i bawiłem się świetnie, a wręcz rewelacyjnie.
08-10-2009 21:34
~rogala1

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
...bo ominęła mnie ta tęcza. :)
08-10-2009 22:11
Szept
   
Ocena:
0
"Z uporem maniaka będę powtarzał: przynajmniej jedna kobieta z urzędu w jury konkursu na krótką formę komiksową."

Kolejne głupie pomysły z parytetami? Jury to mózgiem myśli czy inną częścią ciała?
09-10-2009 08:27
~kazik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Żałuje, że mnie nie było ponieważ przez to nie zdobyłem tych trzech wspaniałych zeszytów, a nie wiem czy będą one dostępne w sklepach internetowych ;)
09-10-2009 09:23
~kiełbas

Użytkownik niezarejestrowany
    mfk
Ocena:
0
Żałuje, że mnie nie było ponieważ jestem gruby i inne dzieci się ze mnie śmieją
09-10-2009 10:39
Bago Zonde
    Co dzień dużo żału jemy, rano i wieczorem!
Ocena:
0
Żałuję, że zarówno mnie jak i całej redakcji Diamenty Princessy nie było w Mieście Tysiąca Kominów - właśnie na MFKiG. A tak, podkolorowalibyśmy imprezę flamastrami, wydali mały magazyn z fast-kmxami w duchu socjalistycznej propagandy (wszystkim komiksów po równo a cena dla mas!) i zepsuli komiks w Polsce zabrudzonym stylem noir.
09-10-2009 10:59
Repek
    @Szept
Ocena:
0
Postrzeganie rzeczywistości wynika - w mojej opinii - w dużej mierze z doświadczenia własnej płci. Brakuje mi kobiecego punktu widzenia w debacie publicznej, a w mocno szowinistycznym światku komiksowym to już szczególnie. :)

Pozdrówka
09-10-2009 13:46
Repek
    @Wyniki konkursu...
Ocena:
0
Przyznaję szczerze, że miałem trochę kłopotów z decyzją. Ale co tam, jedziemy.

I nagroda: badday - za dowcip (choć można było jeszcze zwięźlej :P)

II nagroda: kiełbas - za zdrowy dystans do swojej osoby

III: rogala1 - za romantyzm

Blisko był też kazik, ale tym razem nie dałem się wziąć na litość. :D

Proszę o kontakt pod GG 1416169 lub mailowo: repek@polter.pl i podanie swoich danych do wysyłki.

Wszystkim dziękuję za udział w tej darmowej mini-zabawie.

Pozdrawiam!
09-10-2009 13:55
Szept
   
Ocena:
0
"Postrzeganie rzeczywistości wynika - w mojej opinii - w dużej mierze z doświadczenia własnej płci. Brakuje mi kobiecego punktu widzenia w debacie publicznej, a w mocno szowinistycznym światku komiksowym to już szczególnie. :)"

Z doświadczenia własnej płci? Czyli z własnego dyskryminowania produkcji kobiecych czy jak to interpretować?
Brak jakiegoś punktu widzenia nie jest powodem do obligatoryjnego zobowiązania danej grupy do wypowiedzi.

Równie dobrze mogłoby takie Jury być całkowicie żeńskie i nie widziałbym powodu by tworzyć obowiązkowe miejsca dla mężczyzn.

A co do braku kobiecego punktu widzenia - tu się wypowiedziała http://mlodyfizyk.blox.pl/2009/09/ Elektrownie-jadrowe-wyrazem-meskiego-szowinizmu.html :)
09-10-2009 15:14
~badday

Użytkownik niezarejestrowany
    równie zwięźle
Ocena:
0
Bardzo dziękuję:) mail wysłany
09-10-2009 15:31
~rogala1

Użytkownik niezarejestrowany
    Repek
Ocena:
0
Przez tęczę miałem oczywiście na myśli różnorodność komiksowej oferty. ;)
Romantyczny? Ja? Nigdy!

Dziękuję za nagrodę,
pozdrawiam.
09-10-2009 21:51
~rogala1

Użytkownik niezarejestrowany
    Repek
Ocena:
0
Szept ma rację.

Nie powinieneś różnicować płci na płaszczyźnie intelektualnej, czy w odniesieniu do ocen jakie wydają.
Stąd już niedaleko do nieciekawych klimatów. Bo skoro domagamy się kobiety w jury, bo różni się płcią, to czemu nie murzyna, żyda albo homoseksualisty? Też się czymś różnią, też chcemy poznać ich ogląd, skoro są tacy różni od nas (sic!).

Gdybyś stosował rozróżnienie płci, będąc pracodawcą, miałbyś jak w banku sprawę w sądzie pracy.

To oczywiste, że w polskim środowisku komiksowym jest statystycznie zbyt mało kobiet. Ale nie zmienisz tego ustalając jakieś zasady i przydziały.
Chyba, że dasz przykład i zmienisz płeć. To by zmieniło proporcje.

Póki co, jest jak jest, czy to dobrze, czy źle, to już inna sprawa. Ale wprowadzanie podziałów i parytetów prowadzi donikąd, tego jestem pewien.

Pozdrawiam.
10-10-2009 00:41
Repek
    @Rogala
Ocena:
0
Nie różnicuję płci intelektualnie.

Ale wprowadzanie podziałów i parytetów prowadzi donikąd, tego jestem pewien.

Ja na razie widzę podziały, parytetów nie. :)

Pozdrawiam
10-10-2009 00:59
~rogala1

Użytkownik niezarejestrowany
    Repek
Ocena:
0
To dobrze, że nie ma parytetów.
Szept Ci zarzucił, że się ich domagasz.
A ja mówię: jedno miejsce w jury dla wąsacza, jedno dla łysego, dwa dla grubasów, trzy dla chudzielców w okularach.
10-10-2009 01:12

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.

ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.